Už je to asi isté.

Pravdepodobne nastal čas,keď klasické plechové krabice,s nezanedbateľnou spotrebou,nahradia malé krabičky,ktorých zdroj a iné periférie budú väčšie ako ony samotné.
Raspberry mám asi dva roky,vtedy som si to ošahal,nebolo to bohviečo.Najlepšie bolo niečo na to nahodiť,napr. web server,a viac sa toho nechytať,lebo napr. aj pripojenie(odpojenie) niečoho do usb dokázalo malinu zhodiť.Na desktop takmer nepoužiteľné.Ale bola to prvá lastovička.
Dnes,keďže IT sféra a najmä nanotechnológie idú míľovými krokmi,je svet blízko revolučným premenám v spôsobe a forme využívania osobných počítačov.

Dostal sa mi do rúk Orange Pi Plus2(pomaranč) a som nadšený.Cena neuveriteľná(+-40€),výkon slušný,podpora solídna.Samotné techn. prevedenie na úrovni.
image
Samozrejme je potrebné mašinku dovybaviť.Aspom o zdroj 5V/2A.Ostatné by ste mohli mať doma.
V krátkosti(keďže som tomu naozaj venoval len nevyhnutne potrebný čas) niečo popíšem ohľadom OS.V základe je nainštalovaný nejaký android-na multimedia fajn,rýchly štart,viac som neskúšal,pretože o androide neviem zhola nič,len že je to Linux(asi nejaký polouzavretý,neviem či sa dá rootnúť).
Potom nasledovali rôzne distra(desktopy),niečo išlo,niekde nešli usb,niekde LAN_ka atď.Lubuntu desktop celkom ok(po prehratí uImage).No skončil som u Armbian_u.Doporučujem.U mňa beží debian_jessie_server.
K inštalácií linuxov je potrebná micro_sd karta(aspom 4GB) s čítačkou(môžu byť aj požičané).
Na micro_sd skopírujeme(cez dd v linuxe,vo windows na to určeným nástrojom) obraz(image) a po zasunutí kartičky do slotu(type push-push) bootujeme práve z nej.

Pozn.:ak vám na monitore nenabehne obrazovka,sú na to lieky v podobe úpravy script.bin.Na TV by mal pomaranč nabehnúť vždy.

Po boote nasleduje zopár nepovinných úprav(resizefs,vytvorenie usera a pod.) a môžme pracovať.V defaulte je spustený ssh server.Desktop je možné doinštalovať,alebo proste naklonovať image s desktop_om.Ja idem nateraz bez neho.
Na tomto pomaranči je dobré,že má vlastnú 16GB emmc_flash (čo nateraz ani zďaleka neplatí o iných podobných micro_pc).Jednoduchým nástrojom(nand-sata-install) je možné celý OS "preniesť" do flash pomaranča(čo som aj urobil),predsa len fleška je o čosi rýchlejšia.Micro_sd môžte vrátiť,alebo proste odložiť a neskôr robiť na ňu zálohu.
Ešte čo sa týka hw úprav,používatelia majú vo zvyku dovybaviť takéto pc chladičmi.Nie je to potrebné,tie čipy sú na vyššie teploty stavané.No predsa len je to asi na niečo dobré.Tiež som na cpu nohodil 2x2x2cm rebrovaný minichladič.Mohol som aj väčší,ale nie,chcem to používať také,aké to je od výrobcu.Aby bolo jasné,čo to znesie.Ten malý je tam len preto,aby som bol cúúúúl.

Pozn.:ešte čo sa týka hw,len toľko,že tam je skutočná gigová lan_ka(teda nie ako v raspberry,kde je to usb-lan prevodník).Naopak sata port je práve takýto prevodník usb-sata,teda menší ojeb.Mala by existovať hw revízia orange pi+ 2e,kde sata nie je + nejaké menšie odlišnosti,s nižšou cenou.

Poďme ale k praxi,ako inak staviam z toho stream server.Vykuchal som staré PC,je to ako päsť na oko,ale nevadí.Nechal som tam len ATX zdroj,ktorý som prerobil na 12V/5V,a môžem ním napájať všetko možné-výkon tam je dostatočný.Síce je to ako ísť "s kanónom na komára",ale neva,ľudovej tvorivosti sa medze nekladú,hlavne že sme sa zbavili otravných adaptérov.Vetrák som neodpojil,predradil som mu 100Ω,takže je to skoro nehlučné a v plechovici bude prúdiť vzduch.
Nateraz tam mám mimo pomaranča dve usb dvb-s2 karty-TT connect_3650,skystar usb 2 hd_ci,a ešte tam toho vôjde.Skystarku som rozbalil z plastovej krabičky,nech sa fešanda nehreje.TT je v kovovom púzdre.Ideálne na uchytenie plošákov su tzv. motherboard šrobky.TT som uchytil klasickou zdrhovačkou.Súčasťou plechovice je aj sat rozbočovač.Suma-sumárum do stream servera pripájam napájaci kábel,lan_ku a koaxial,vyvedené sú dva napájace kábliky pre router a malinu.
Čo sa týka softwéru,tak armbian mi príde,ako keby bol na niečo takéto(streaming) robený.Ak si vezmeme,že image má len cca 1,2 GB(desktop o cca giga viac),tak tento systém je naozaj pripravený na všetko možné.Takto nejak som si vždy predstavoval,ak by som si vytváral vlastné distro,že by to mohlo vyzerať.Ďalším bonusom je skript ./compile.sh-proste si skompilujete vlastné distro,alebo kernel,alebo si opatchujete drivre,fakt dobré...

Streamovacích nástrojov je veľa.Môj kôň je dvblast,ktorému ak dáte CAModul,tak po nakonfigurovaní máte k dispozícií multicasty,ktoré môžte cez udpxy zmeniť na unicasty.Ak je možnosť používať softcam,je potrebné použiť k dvblastu prídavnú utilitu tsdecrypt.Ale o tom som už písal.

V tejto časti si niečo napíšeme o vdr a mumudvb.Vynikajúce,open-source aplikácie,ktoré sú si veľmi podobné.Čo ich v princípe rozlišuje,je spôsob k prístupu,správe a organizácií jednotlivých programov(prípadne dvb zariadení).Vdr má k dispozícií zoznam programov v channels.conf a k týmto všetkým pristupuje podľa žiadostí klientov a podľa dostupnosti tunerov,ktorých logiku si riadi sám.Mumudvb má napevno stanovené,ktorý tuner bude ladiť ten-ktorý transpondér(multiplex).Teda vo vdr môžme mať k dispozícií všetky dostupné programy,no sledovať súčasne môžme len n-multiplexov=počet tunerov.Teda vdr systém je,povedal by som,flexibilnejší.Oba vedia muticast,unicast a takisto softcam(CAM je samozrejmosťou). Mumudvb nateraz nevie unicable:
len po úprave zdrojákov.
Oba nástroje sú k dispozícií v repozitároch,no zastaralé verzie.Preto je lepšie stiahnúť zdrojáky a spraviť vlastnú kompiláciu.U mumudvb myslím nebol žiaden problém,možno treba cez apt-get doinštalovať nejaké balíky.Skompilujeme a nainštalujeme.
marian@orangepiplus:~$ mumudvb
MuMuDVB is a program who can redistribute stream from DVB on a network, in multicast or in http unicast.
It's main feature is to take a whole transponder and put each channel on a different multicast IP.

Usage: mumudvb [options]
-c, --config : Config file
-s, --signal : Display signal power
-t, --traffic : Display channels traffic
-l, --list-cards : List the DVB cards and exit
--card       : The DVB card to use (overrided by the configuration file)
--server_id  : The server id (for autoconfiguration, overrided by the configuration file)
-d, --debug  : Don't deamonize
-v           : More verbose
-q           : Less verbose
--dumpfile   : Debug option : Dump the stream into the specified file
-h, --help   : Help

MuMuDVB Version 2.0.0_20150614_mumudvb2
 --- Build information ---
Built with CAM support.
Built with SCAM support.
Built with ATSC support.
Built with ATSC long channel names support.
Built with support for DVB API Version 5.10.
Built with support for DVB-T2.
---------
Originally based on dvbstream 0.6 by (C) Dave Chapman 2001-2004
Released under the GPL.
Latest version available from http://mumudvb.braice.net/
Project from the cr@ns (http://www.crans.org)
by Brice DUBOST (mumudvb@braice.net)
Dáme mu konfigurák,napr. eurspmumu.conf:
card=15
freq=12109
pol=h
srate=27500
modulation=8PSK
delivery_system=DVBS2
autoconfiguration=1
autoconf_sid_list= 5047 5041
scam_support = 1
#cam_support = 1
unicast = 1
ip_http = 192.168.1.125
multicast_ipv4 = 0
multicast_iface4 = lo
rtp_header = 1
Naštartujeme nakonfigurovaný oscam 11201(to myslím vážne,pretože s novšími verziami mi mumu nechce spolupracovať).
Štartneme mumu:


mumudvb -c eurspmumu.conf -d

a na 192.168.1.125:port máme okrem iného channels.list s unicast adresami.Port si nájdeme po štarte mumudvb v debugu(nemení sa),alebo si ho nakonfigurujeme.A čumíme na eurosporty_hd.Na ďalší transp. spustíme ďalšiu inštanciu mumudvb s vlastným konfigom(a teda s ďalšou kartou).

VDR
je prevít,nemecký,no oplatí sa mu venovať nejaký čas.Kompilácia podobne ako mumu,no kompilujeme aj pluginy.Používam len dva,streamdev-server a dvbapi.Pre dvbapi je defaultne nastavená ffdecsa knižnica,no vyhadzovalo mi to chyby,na riešenie ktorých som nemal chuť ani čas.Preto som použil parameter:


make LIBDVBCSA=1

Vdr spúšťam inak ako mumu.Tento postup by mal fungovať aj pre mumudvb,no init skript mi vyhadzoval chyby,takže mumudvb spúšťam tak,ako som popisoval.
Cez apt-get nainštalujeme vdr a tým pádom máme k dispozícií všetky obslužné skripty a konfiguračné súbory.Binárku vdr(najskôr v /usr/bin,cesty nájdeme v init skripte,alebo v config-loader skripte) prepíšeme tou,ktorú sme si skompilovali.Do zložky pre pluginy skopčíme skompilované pluginy(teda uživateľské moduly .so) a správne ich pomenujeme,teda napr. pre verziu vdr_2.2.0 sa bude dvbapi plugin volať libvdr-dvbapi.so.2.2.0 a streamdev-server sa bude volať libvdr-streamdev-server.so.2.2.0(samozrejme tie pluginy musia byť skompilované so zdrojákmi práve tej verzie). V /etc/default/vdr povolíme init skript.A môžme spustiť vdr:


sudo service vdr start

Potom:
marian@orangepiplus:~$ sudo service vdr status
 vdr.service - LSB: Starts the Linux Video Disk Recorder (VDR)
   Loaded: loaded (/etc/init.d/vdr)
   Active: active (running) since Sat 2016-09-10 17:59:41 CEST; 14h ago
  Process: 1027 ExecStop=/etc/init.d/vdr stop (code=exited, status=0/SUCCESS)
  Process: 1208 ExecStart=/etc/init.d/vdr start (code=exited, status=0/SUCCESS)
   CGroup: /system.slice/vdr.service
           ├─1252 /bin/sh /usr/sbin/runvdr -v /var/lib/video.00 -c /var/lib/v...
           └─1266 /usr/bin/vdr -v /var/lib/video.00 -c /var/lib/vdr -L /usr/l...

Sep 11 08:04:50 orangepiplus vdr[1266]: [1266] saved setup to /var/lib/vdr/s...f
Sep 11 08:05:48 orangepiplus vdr[1266]: [1279] Streamdev: Accepted new clien...0
Sep 11 08:05:48 orangepiplus vdr[1266]: [1279] streamdev-server: closing HTT...0
Sep 11 08:05:48 orangepiplus vdr[1266]: [1279] Streamdev: Accepted new clien...3
Sep 11 08:05:49 orangepiplus vdr[1266]: [1279] CAM 3: assigned to device 2
Sep 11 08:05:49 orangepiplus vdr[1266]: [14113] streamdev-writer thread star...)
Sep 11 08:05:49 orangepiplus vdr[1266]: [14114] streamdev-livestreaming thre...)
Sep 11 08:05:49 orangepiplus vdr[1266]: [1279] DVBAPI: 1.0 set CAM decrypt (...)
Sep 11 08:05:49 orangepiplus vdr[1266]: [14115] device 2 receiver thread sta...)
Sep 11 08:05:49 orangepiplus vdr[1266]: [14116] device 2 TS buffer thread st...)
Hint: Some lines were ellipsized, use -l to show in full.
Vdr potrebuje channels.conf,ktorý generujeme napr. scan-s2 utilitou,napr.:
STV1;Towercom:11836:hC56M2S0:S23.5E:27500:1015=2:1025=slo@4,1035=qaa@4,1085=slo@4;1045=slo@106:1065:668,D96:5105:3:3207:0
STV2;Towercom:11836:hC56M2S0:S23.5E:27500:1016=2:1026=slo@4,1036=qaa@4,1086=slo@4;1046=slo@106:1066:668,D96:5106:3:3207:0
TA3;Towercom:11836:hC56M2S0:S23.5E:27500:0:0:0:0:5107:3:3207:0
CT 1;M7 Group:12070:HC34M2:S23.5E:27500:2310=2:2320=cze@4,2321=qaa@4,2322=cze@4:2330:D96,624,500:13140:3:3219:0
CT 2;M7 Group:12070:HC34M2:S23.5E:27500:1510=2:1520=cze@4,1521=qaa@4,1522=cze@4:1530:D96,624,500:13132:3:3219:0
CT sport;M7 Group:12070:HC34M2:S23.5E:27500:1710=2:1720=cze@4,1721=cze@4:1730:500,624,D96:13134:3:3219:0
CT  D / CT art;M7 Group:12070:HC34M2:S23.5E:27500:2010=2:2020=cze@4,2021=cze@4:2030:500,624,D96:13137:3:3219:0
CT 24;M7 Group:12070:HC34M2:S23.5E:27500:1610=2:1620=cze@4,1621=cze@4:1630:0:13133:3:3219:0
Eurosport 1 HD;M7 Group:12109:HC34M5O20S1:S23.5E:27500:4007=2:4167=cze@4,4247=eng@4,4547=hun@4,4557=dut@4:0:624,D96,100,500:5047:3:3221:0
Eurosport 2 HD;M7 Group:12109:HC34M5O20S1:S23.5E:27500:3511=2:3521=cze@4,3531=eng@4,3541=hun@4:0:624,D96,500:5041:3:3221:0
Film Europe HD;M7 Group:12109:HC34M5O20S1:S23.5E:27500:3012=2:3022=mul@4:0:624,D96,500:5062:3:3221:0
Čo sa týka softcamu,tak mi na pomaranči nefunguje kombinácia vdr<->camd.socket.Obišiel som to vytvorením sieťového socket_u,čo umožňuje ako vdr,tak oscam. V oscame dvbapi nakonfigurujem listen port a v setup.conf pre vdr:


OSCamNetwork = 1
dvbapi.OSCamPort = port

Pozor na nastavenie oscam_dvbapi->PMT_mode=4;request_mode=0.Niekedy sa vdr nechytne a nedekóduje,pomôže prepnúť request_mode a reštartovať oscam,ale nastavenie request_mode=0 je správne a doporučené.

Pozn.:vdr pokiaľ ide tak ako má,tak je to skutočne obdivuhodný nástroj.Pri testovaní je potrebné dať mu čas,mne sa veľakrát stalo,že to raz išlo a inokedy(pri zhodnej konfigurácií)zasa nie.Napr. unicable nešlo vôbec nahodiť,no nakoniec sa to rozbehlo a funguje bez problémov.Možno má vdr zabudované nejaké samoučiace mechanizmy,ktoré sú niekedy príčinou nevyspytateľného správania sa.